28 Ocak 2016 Perşembe

Necdet Yoldaş 32 yıl sonra toprağa verildiNecdet Pişmişler’in mezarı 32 yıl sonra Perşembe Yaylası’nda bulundu.
Dev-Sol’un ölümsüz kahramanlarından Necdet Pişmişler’in yeri, yol arkadaşları tarafından uzun zamandır süren araştırmalar sonucu Perşembe Yaylası’nda tespit edildi. 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından Alankent’te katledilen Necdet Pişmişler, gizlice Perşembe Yaylası’ndaki mezarlığın bataklık bölümüne atılmış.

Necdet Pişmişler Perşembe Yaylası’nda Ölümsüzleştirildi.
Ölümsüz kahraman Necdet Pişmişler, İstanbul, Fatsa ve Aybastılı arkadaşları tarafından Perşembe Yaylası’nda yaptırılan mezarı başında anıldı. Necdet Pişmişler’in arkadaşlarından ilk olarak konuşmayı yapan Selçuk Hazinedar, bu görev bana düştü, biliyorum sen de istemezsin bu şekilde başında durup, bu zor anları yaşamamızı diyerek sözlerini şöyle devam ettirdi: 

Seni, buraya battaniyeyle attılar ! Hatta atanlardan biri, bilerek sulak bir yere attım, demiş. O vatandaşın adını bilen yok ama sen sonsuza kadar büyüyerek yaşayacaksın Necdet, işte bunun kanıtı burada bulunanlardır. Bu arada karşıda bir mezar var, iyi bir kabadayı ve iyi bir solcu olan ağabeyimiz Senayi Yılmaz diyor ki; size bir gün bu mezarı arkadaşları soracak, onun için oraya taş dizin. O da şimdi senin yanında yatıyor Necdet. Ve biz o namuslu kabadayı, gerçek bir halk adamı sol sempatizanı Senayi Yılmaz’ın, bütün o korku ortamında, faşizm atmosferinde, taş dizin diyebilmesi jandarmalarla çevrilmiş halde sen gömülürken, bize ışık oldu ve senin mezarını bulduk. Bir de biliyoruz ki Yaşar Kemal dediği gibi; ‘’Bazı adamlar, bazı şeylere mecburdur !’’
Daha sonra, diğer arkadaşlardan da hatırası olanlar vardır, sözü onlar alsın diyerek Selçuk Hazinedar konuşmasını bitirdi.Yine İstanbul’dan Üniversite yıllarındaki ev arkadaşı şunu söyledi: Bizim için en önemli olan mezarının bulunmasıydı. Kedisine, köpeğine mezar yapanlar Necdetime bir mezarı çok görmüşler.
Necdet Pişmişler’in arkadaşları, kendisiyle geçen anılarını anlatırken duygu dolu anlar yaşadılar. Ve Necdet Pişmişler’in İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni, 5.’likle bitirdiğini söylediler.
Arkadaşlarının araştırmalarına göre; Necdet Pişmişler katledildikten sonra, hortumla yıkanıp battaniyeyle sarılı halde şuanda tespit edilen bataklık haldeki yerine atılmış.
Mezar taşına yazılan anlamlı yazı:
*Öldüğümde şafak vaktinde, yarın
Gelip ağlamayın başında mezarımın.
Olmayacağım altında toprağın.
Özgürlük rüzgarıyım ben !
Eseceğim üstünde Aybastı’nın,
Eseceğim üstünde Dünya’nın.

*Hain tuzaklarda, kan uykularda, vurulduk ey halkım. Unutma bizi !


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder