21 Ocak 2016 Perşembe

Türkiye'nin en büyük tekelinin patronu: Mustafa Koç'u nasıl hatırlıyoruz?


Türkiye'nin en önemli tekellerinden Koç Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç bugün hayatını kaybetti. Aynı anda, tıpkı Sakıp Sabancı'nın ölümü üzerine yapıldığı gibi Mustafa Koç'un arkasından da güzellemeler başladı: Kültürlü, ülkesi için çalışan, modern. Öyle ki Gezi Direnişi'nde AKP'ye karşı halkın tarafında durduğunu söyleyip hayırla yad edenler bile vardı. Oysa kazın ayağı öyle değildi.
Evet, Koç AKP dönemindeki sonradan görmeler gibi görgüsüzce Erdoğan yalakalığı yapmadı, daha kurallarına uygun bir işbirliğini sürdürdü. AKP iktidarı süresince servetini katlayan Koç Holding 2015'in ilk 9 ayında 3.1 milyar lira kâr elde etti.
İşte Mustafa Koç'un, AKP'yle olan "mutlu ve mesut birlikteliğine" dair bazı açıklamalar ve olaylar:
KOÇ'UN İSTİKRARLI VE AKP'Lİ YILLARI
2014'te Milliyet gazetesine verdiği söyleşide, AKP'den memnuniyetini dile getiren ve "2015 istikrarlı geçecek" diyen Mustafa Koç, kendileri açısından "istikrarlı" 2015'i yaşayarak gördü ve en büyük kârlarından birini elde etti. Bu büyük kârına rağmen gelir vergisinden şikayet eden Mustafa Koç, aynı söyleşide, “Daha ne vereceğiz. Bir gömleğimiz kaldı" demeyi de ihmal etmiyordu.
MUSTAFA KOÇ AKP'DEN MEMNUN: 2015 DAHA İSTİKRARLI GEÇECEK

ERDOĞAN'DAN KOÇ'A ÜÇ ÖDÜL BİRDEN

Sevgiler ve bağlıklılıklar karşılıklı tabi ki: Tayyip Erdoğan da yardım elini, himmmetini, desteğini Koç Holding'ten hiç eksik etmedi. 2014 Haziran'ında, Cumhurbaşkanlığından hemen önce Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda Koç Grubu'na 3 ödül birden veriyordu.
ERDOĞAN'DAN KOÇ GRUBUNA ÜÇ ÖDÜL
Mustafa Koç'un AKP övgücülüğü yeni değil. 2009 yılında da Mustafa Koç, hükümetin kriz yönetimi konusunda biraz geç de olsa doğru adımlar attığını söyleyerek ekonominin 2010 ortalarında düzlüğe çıkacağını öne sürüyordu. Yine patronlar ve Koç Holding açısından gerçekten de 2010 da "iyi" geçmişti.
KOÇ'TAN AKP'YE ÖVGÜ

AKP'YE MİNNET VE MEMNUNİYET

Mustafa Koç 2010 yılında yaptığı konuşmada, AKP'ye minnet mesajları vermekten çekinmiyordu. AKP’nin son yıllarda öne çıkardığı ve patronları krizde çakılmaktan kurtaran bölgesel açılımları destekledikleri mesajını veren Koç, duyduğu memnuniyeti dile getiriyordu.
SAKALININ HAKKINI VERDİ

İŞÇİLERLE ARASI PEK İYİ DEĞİLDİ

AKP iktidarıyla bu denli arası iyi olan ve güzel ilişkiler kuran Mustafa Koç'un işçilerle arası o kadar da iyi değildi. Öyle ki, Soma maden katliamından sonra protesto için bir gün iş bırakan Türk Traktör Fabrikası'ndaki işçilerden, "çalışmadıkları günün telafisini" isteyebiliyordu. Gazetelere ilanlar vererek, kamuoyunun gözü önünde yas ilan eden Koç Holding, fabrikalarında işçileri çalışmaya zorlayan bir tutum içine giriyordu.
LİBERAL PİYASA KAĞIT ÜSTÜNDE KALMASIN
Türkiye'de yıllardır uygulanagelen vahşi neoliberal ekonomi politikalar Mustafa Koç'u tatmin etmiyor olmalı ki, "Liberal piyasa yapısı kağıt üzerinde kalmasın" açıklaması yapıyordu.
KOÇ: LİBERAL PİYASA YAPISI KAĞIT ÜZERİNDE KALMASIN

AKP'YE DE CEMAAT'E DE EŞİT MESAFEDE DURAN KOÇ!

Her patron gibi hiçbir güç odağıyla kavga etmeyi göze alamayan, işçi sınıfı hariç her kesimle iyi geçinmeyi şiar edinen bir yapıya sahip olan Koç Grubu, AKP-Cemaat kavgasının patlak verdiği dönemde de, her iki gruba da eşit mesafede olduklarını ilan etmekten çekinmiyordu. Koç, kavgada bir taraf olmadıklarını "eşit mesafe"de durduklarını ve piyasaların normale dönmesi gerektiğini vurguladı, Gülen'in kendisine yolladığı ananasların "lezzetli" olduğunu söyledi.
PATRONLAR BİLDİĞİNİZ GİBİ! MUSTAFA KOÇ: ANANASLAR LEZZETLİYDİ

KOÇ: TÜRKİYE İLE İSRAİL GÖBEKTEN BAĞLIDIR

Amerika'da 1900'lerin başında "hırsız baron" diye anılan işadamı A. Carnegie adına verilen hayırseverlik ödülü, 2009'da Koç ailesine veriliyordu ve Mustafa Koç törende "Türkiye ile İsrail birbirine göbek bağıyla bağlıdır" diye konuşuyordu.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder