4 Şubat 2016 Perşembe

AKP Suriye'ye girer mi?Kimi kaynaklar bordo berelilerin Suriye içinde operasyon yaptığını, kimileri de tankların Cerablus’taki köyleri vurduğunu belirtiyor. Peki AKP daha da ötesine geçer mi ? Cerablus sınırındaki mayınların temizlenmesi sanki bu ihtimali gündeme getiriyor. Suriye’deki aktörler dikkate alınmadan sorunun yanıtlanması olanaksız.
AKP
AKP en başından beri Suriye’de belli bir toprak parçası, aktif bir rol, bir hegemonya alanı istediğini hiç saklamadı.
Suriye’den kovulmuş olmasına rağmen bu hırsından hala vazgeçmiş değil. Nedeni hem Erdoğan’ın hem de Davutoğlu’nun karizmayı fena halde çizdirmiş olmaları. Türkmen Dağı, Başika, tampon bölge, Şam’da namaz, stratejik derinlik, hiç birisi tutmadı.
Dünya liderliği propagandası için bir şeyler yapmaları gerekiyor.
Çaresizlik AKP’yi provokatif eylemlere kilitliyor. Rus uçağının düşürülmesi böyle bir örnekti.
Buradaki sorun ABD’nin Rusya ile doğrudan karşı karşıya gelmek istememesi. Kasımda başkanlık seçimleri var. Obama bırakacak. Ekonomik sıkıntıları atlatabilmiş değil. Ortalığı daha fazla karıştırmayı göze alması zor.
ABD
Esad’ın direnci ABD’nin senaryosunu daha işin başında bozdu. Rusya’nın oyuna girişiyle sahne tümüyle yenilendi.
ABD, AKP gibi bir fanatiğin peşine takılmak istemiyor. Bunun yerine karada kendisini kanıtlamış olan PYD-YPG ile ilişkilerini geliştirmeyi tercih ediyor.
Birkaç gün önce Obama’nın özel temsilcisi, Kobani ve Cizire’de , PYD, YPG, Demokratik Suriye Muhalefeti ile bizzat görüştü. Kameralara pozlar verildi. PYD komutanı kendisine plaket bile sundu. Bu ziyaretin AKP’nin Cenevre’ye Kürtlerin katılımını engellemesine yanıt olduğu ortada. AKP ancak sızlanabildi: Plaketi veren Kandil kadrosundanmış. Böyleyse, bu da Obama’nın ikinci mesajıdır.
Hal böyleyken, ABD, AKP’nin Suriye’de Kürtleri ve/veya Kürtlerin hedefindeki bir bölgeyi (Cerablus gibi) hedef alan bir kara operasyonunu kesinlikle desteklemez.
Belki bir ara formül olabilir: IŞİD ile mücadele karşılığında Cerablus’un çok dar bir şeridinin AKP’ye bırakılması. Zira burası artık Suriye denkleminde önemini yitiriyor.
RUSYA-ESAD
Rusya’nın Kürtlerin ilişkisi en azından ABD’ninki kadar samimi. Ruslar PYD’nin Cenevre’ye katılımı için hala büyük çaba sarf ediyorlar.
Üstelik Rusya Kürtlerin denetimindeki Afrin’e silah indiriyor ve AKP’nin desteklediği ÖSO’nun elindeki Azez’i hedefleyen bir Kürt harekatını açıkça destekliyor. Öte yandan aynı desteği Teşrin’den Membiç‘e yönelecek operasyon için de verdiği söyleniyor.
Cerablus güneyden ABD-YPG-Rusya tarafından kuşatılıyor, IŞİD burada sıkıştırılıyor.
Hal böyleyken AKP’nin bu gelişmeleri aksatacak herhangi bir girişimine Rusya’nın sert tepki vereceği aşikar. Üstelik Rusya düşürülen uçağının öcünü de henüz almış değil. Biden’ın, AKP’yi Rusya’nın karşısına çıkmaması bakımından uyarmak üzere Türkiye’ye geldiğini düşünenler bile var.
KÜRTLER
Kürtler, AKP’nin kendi bölgelerini hedeflemesi durumunda buna en şiddetli biçimde yanıt vereceklerini açıkladılar. Stratejisizlik AKP’yi ne hale düşürdü.
KONJONKTÜRE RAĞMEN AKP SALDIRIR MI ?
Yanıttan önce AKP’nin NATO ve ABD’yi kendisine mecbur etmeye çalışan bir taktiğinin bulunduğunu görmek gerekir.
Suriye’ye yönelik bir saldırı gerçekleştirecekse bunun Rusya ile kendisini doğrudan karşı karşıya getireceğini biliyor. Bu nedenle kapışma zeminini öyle ayarlamalı ki NATO kendisinin yanında yer almak zorunda kalsın. Zor.
Buna rağmen her şeyi göze alarak Rusya ile savaşmasına neden olacak bir provokasyona daha girişir mi ? Siyasi ve askeri mantıkla bağdaşmasa da, maalesef olası. Bu AKP’nin çaresizliği nedeniyle böyle. Bir de içeride kendisini sıkıştıracak bir muhalefetin bulunmaması. Baksanıza Rus uçaklarının hava sahasını ihlal ettiği yönündeki açıklamalara önce Kılıçdaroğlu atlıyor.
Diyelim ki oldu. AKP Cerablus’a girdi. Bu durumda yalnızlaşma, Rusya’nın oyuncağı olma ve tam bir hüsran yaşama ihtimali çok güçlü.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder