31 Ocak 2017 Salı

İlköğretim konusu olması gereken evrim, artık lisede bile okutulmayacakEkoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği öğretim programlarından evrim konusunun kaldırılması girişimiyle ilgili olarak "vahim bir hata" nitelemesinde bulundu. Yapılan açıklamada, evrimin gelişmiş ülkelerin müfredatında ilköğretim sınıflarından itibaren yer aldığı hatırlatılarak, yaşam ve sağlık bilimleri alanlarında ilerleme için kuvvetli bir evrim eğitiminin şart olduğu ifade edildi.

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği sitesinde yer verdiği açıklamayla Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredat değişikliğini eleştirdi.

Açıklama şöyle:
"Evrim konusunun ortaöğretim müfredatından çıkarılması hakkında açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ders kitaplarının müfredatı konusunda belirleyici olacak 2017-2018 taslak öğretim programında, daha önceki öğretim programında yer alan "Hayatın Başlangıcı ve Evrim" başlıklı ünitenin kaldırılmış olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Eskiden beri yetersiz bir içerikle öğretilmekte olan biyolojik evrim kuramının, daha kapsamlı bir şekilde verilmesi yerine, müfredattan çıkarılmasını vahim bir hata olarak görmekteyiz. Yurtiçi ve yurtdışında ekoloji ve evrimsel biyoloji konularında çalışmalar yürüten ve çoğunlukla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bilim insanlarının oluşturduğu akademik bir dernek olarak, bu konudaki hassasiyetimizi Türkiye Cumhuriyeti kamuoyu ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile paylaşmak istiyoruz.

Canlılığın tarihi ve değişim mekanizmalarını inceleyen evrimsel biyoloji, canlı sistemlerin işleyişini anlamak için bilim insanlarının elindeki temel araçlardan birisidir. Bu konu gelişmiş ülkelerin eğitim müfredatlarında ilköğretim sınıflarından itibaren kapsamlı bir içerik ile yer almaktadır. Ayrıca yeni taslak programın hazırlanmasında benimsendiği belirtilen Finlandiya öğretim modeli ile karşılaştırıldığında evrim öğretimi konusunda gerekli içerik ve kapsamın ihmal edildiği göze çarpmaktadır. Eğer önerildiği gibi lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatından "Hayatın Başlangıcı ve Evrim" başlıklı ünite kaldırılır ve bu konuda yetersiz içeriği ve eğitim kazanımları olan “Canlılar ve Çevre” ünitesi ile yetinilir ise Türkiye’de öğrencilerin yaşamın tarihi ve evrimsel biyolojiyi öğrenemeden liseden mezun olmaları söz konusu olacaktır. Bu durum yeni nesillerin yaşam bilimlerini eksik ve yanlış kavramasına, toplumda bilimsel okur-yazarlığın iyice zayıflamasına yol açacaktır. Günümüzde tarımdan nanoteknolojiye, tıp ve eczacılıktan doğanın korunmasına kadar birçok alanda katma değeri yüksek buluşlar, evrimsel biyolojinin bulgularına dayanmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin yaşam ve sağlık bilimleri alanlarında ilerlemesi de ancak kuvvetli bir evrim eğitimi ile mümkündür. 

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği olarak, söz konusu müfredat taslağındaki bu vahim hatadan geri dönülmesi, aksine yeni müfredatta evrimsel biyoloji ünitesinin uluslararası biyoloji eğitimi standartlarına uygun biçimde geliştirilerek yer alması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nı ve ilgili alt birimlerini göreve çağırıyoruz. Dernek üyesi olan evrimsel biyolog ve ekolog uzmanlarımızın Bakanlık ve Talim Terbiye Kurulu'nun ilgili personeline bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da bildiririz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği"
Açıklama www.ekoevo.org adresli Dernek sitesinde yer aldı.
Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği 2015 yılında, Türkiye'de ekoloji ve evrimsel biyoloji alanlarında bilimsel araştırmaların gelişmesi ve bu alanlarda bilim insanı yetişmesi amacıyla kurulmuştu. 

Dernek faaliyetleri arasında uluslararası bilimsel sempozyumlar, ücretsiz akademik kurslar ve öğrenci ödülleri bulunuyor.


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder