28 Şubat 2017 Salı

Açığa alınan Barış Akademisyeni Prof. Dr. Eren Deniz Tol yaşamını yitirdi
Akademiye dönük saldırıda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ndeki görevinden açığa alınan, Barış için Akademisyenler imzacısı Prof. Dr. Eren Deniz Tol, kanser rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Tol, Sendika.Org için kaleme aldığı yazıda “‘Bir şey yapmalı’ ama bu metinlere imza atmaktan ibaret olmamalı” demişti

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Barış Akademisyeni Prof. Dr. Eren Deniz Tol, uzun süredir tedavisini gördüğü kansere yenik düşerek yaşamını yitirdi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi çıkışlı olan, Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metnine imzasını atan Tol, akademiye yönelik saldırılar kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açığa alınmış, soruşturma sonucunda yeniden göreve başlatılmış, ancak rektörlük tarafından daha sonra tekrar açığa alınmıştı.
Tol, 3 Ocak 2013 tarihinde Sendika.Org için “Utanıyorum” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Üyesi oldukları örgütleri ayağa kaldırma, olmuyorsa üniversitelerdeki direniş potansiyelini açığa çıkaracak yeni yollar ve araçlar üzerine düşünme çağrısı yapan Tol, yazısını şu cümlelerle bitirmişti:
"Ben artık bu “UTANÇLA” yaşamak istemiyorum ve benim gibi hisseden, düşünen çok sayıda insan olduğunu da biliyorum. “Bir şey yapmalı” ama bu metinlere imza atmaktan ibaret olmamalı."
.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder