10 Şubat 2017 Cuma

Adonis, 13 yıldır Ankara sokaklarına ses oluyor


İstanbul ve İzmir’de olduğu gibi Ankara sokaklarında da birbirinden yetenekli sokak sanatçılarını görmek mümkün. Çoğunlukla enstrüman çalan ve söyleyen sokak sanatçıları, zaman zaman dans gösterileriyle de Ankara halkını mutlu etmeyi başarıyor.
İstanbul’da İstiklal Caddesi dediğimiz zaman çok sayıda insanı, kalabalık cıvıl cıvıl bir caddenin yanında her köşe başında kendine has yorumu ve sesiyle bazen de enstrümanıyla sanatını icra eden sokak sanatçılarını görürüz.

Ankara’da her ne kadar sokak sanatçılarının fazlaca bulunmasıyla özdeşleşmiş bir sokak olmasa da sokak sanatçılarını son yıllarda Kızılay’ın Yüksel Caddesi kesişimi ile Selanik Caddesi kesişimi arasında sıkça görür olduk. Kalabalık her zaman kötü şeyler için olacak değil ya. Burada zaman zaman biriken kalabalık sokak sanatçılarının canlı canlı sergilediği muhteşem performansı sergilemek için birikiyor.

Kimi sokak müzisyenleri ellerinde darbuka, tef, klarnet ile bir orkestra kuruyor, kimisi de tek başına Ankara sokaklarında sanatını icra ediyor. Ama hepsinin derdi aynı, müziğini hiç tanımadığı insanların beğenisine sunmak…

Bazen ‘Bir kızıl goncaya benzer dudağın’ ile hüzünlendirir bizi sokak sanatçıları, bazen de hangimiz sevmedik ile yerimizde duramayız. Duygularınız anlık değişebilir sokak sanatçılarını dinliyorsanız.


Son zamanlarda sokak sanatçılarını sıkça metroda görür olduk. Bindikleri vagonda insanlardan naif bir şekilde müsaade aldıktan sonra başlıyorlar müziklerini icra etmeye. Metro yolcuları da bu durumdan oldukça memnun olmalı ki herkes kesenin ağzını açıyor. Yolcular gönlünden ne koparsa bu güzel yürekli insanlara veriyor. 

Uzun yıllardır Ankara’da çaldığı saksafonuyla kulaklarımızın pasını silen, müziği yaşayan ve dinleyenlere de yaşatan Tufan Adonise kulak verelim şimdi.

13 Yıldır Ankara sokaklarına ses oluyor
Aslında sosyoloji öğretmeni olduğunu anlatan Adonis, yaklaşık 2004 yılından beri Kızılay ve Tunalı Hilmi Caddesi civarında müzik yaptığını ifade etti.
‘Müzik eğitimi almadım’
Müzik konusunda herhangi bir eğitim almadığını belirten Adonis, “Herhangi bir müzik eğitimi almadım ama bu konuda çok yetenekli olduğumu düşündüğüm için sokakta da müzik yapılabilir diye düşündüm” sözlerine yer verdi.
‘Saksafon insanları iyi hissettiriyor’
Uzun yıllar barlarda ve kafelerde gitar çalıp şarkı söylediğini dile getiren Adonis, saksafonun daha farklı bir enstrüman olmasına rağmen sokaktaki insanları daha iyi hissettirdiğini söyledi.
‘Sokakta bir hayat kurmak, sokaktan gelip geçen insanlara enstrümanınız ya da sesiniz ile kulağına ve ruhuna hitap etmek oldukça zorlaştı’
Sokakta müzik yapmanın birden çok zorluğu olduğuna dikkati çeken sokak sanatçısı Tufan Adonis, “Para isteyenler var. Sürekli olarak zabıtalar ve polisler müzik yapmamıza karşı çıkıyorlar.  Şu sıralar bu durumlar daha da arttı. Bu durumlardan dolayı sokakta bir hayat kurmak, sokaktan gelip geçen insanlara enstrümanınız ya da sesiniz ile kulağına ve ruhuna hitap etmek oldukça zorlaştı” şeklinde konuştu.
‘Sokakta enstrüman çalarken, müzik yaparken daha fazla keyif alıyorum’
Koray Avcı’nın da sokak sanatçısı olduğunu hatırlattığımızda müzisyen Adonis, “Bence Koray Avcı ünlü olmadan önce de çok yetenekli ve tatlı bir adamdı. Şöhret ona çok çabuk geldi. Ben şöhretin hızlı gelmesinin kötü olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü sokakta enstrüman çalarken, müzik yaparken daha fazla keyif alıyorum. Kapalı mekanlarda insanlar boğuluyorlar. Çünkü açık hava ve herkesin olduğu yer hayattır” ifadelerini kullandı.
‘Bir güvenlik gücü de sokakta eğlenebilir, hiç parası olmayan bir öğrenci de eğlenebilir’
Kapalı alanlara gelen insanların para ödeyerek geldiğini hatırlatan Adonis şöyle devam etti: “Sokağa hiç kimse parayla gelmez. Sokakta sanatını icra eden müzisyenin önünden geçerken çaldığı müzik hoşuna giderse dinler, para verir ve gider. Yani bir güvenlik gücü de orada eğlenebilir, hiç parası olmayan bir öğrenci de eğlenebilir. Çünkü sokak hayatın ta kendisidir ve herkes oradadır. Bütün büyük savaşlar da aşklar da sokağın tam ortasında başlamıştır.”


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder