28 Şubat 2017 Salı

Ankara Konur Sokak’ın ‘Yaşar abi’si tutuklandıAnkara’da Konur Sokak’ın sevilen “Yaşar abi”si Yaşar Öztemel bir savcıya saldırdığı iddiasıyla tutuklandı. 12 Eylül işkenceleri nedeniyle akıl sağlığını yitiren Öztemel’e verilen rapor mahkemeye sunulmasına rağmen hakim, Öztemel’e “Bir sıkıntın var mı?” diye sordu.
Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre, Öztemel’in akli dengesine dair bir sorunu olmadığını savunması üzerine hakim tutuklama kararı verdi. Öztemel, geçmişte de polislere gösterdiği tepki nedeniyle defalarca gözaltına alınmış, tutuklanmış ancak her seferinde sağlık durumunun tespit edilmesiyle serbest bırakılmıştı.
12 Eylül’de Devrimci Yol davasından tutuklanan ve gördüğü işkence sonucu akıl sağlığını yitiren, şizofreni tanısı konulan eski avukat Yaşar Öztemel, Yüksel Caddesi’nde bir savcı ile tartıştı. Avukatının verdiği bilgiye göre savcı N.S. oturduğu mekanda çevredekilere “Eskiden buralarda solculuk yapıyorduk” dedi. O sırada bu sözleri duyan ve savcı olduğunu öğrendiği N.S.’ye kızan Yaşar Öztemelli, “Burada her zaman devrimciler var” diyerek savcıya bir cisim fırlattı. Bunun üzerine Öztemel’i gözaltına aldıran savcı, hastaneye giderek “sol omzunda hafif kızarıklık ve ağrı” olduğu yönünde rapor aldı. Savcının şikayeti üzerine Öztemel tutuklama talebiyle Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı.
Akıl sağlığını yitirdiğine dair doktor raporu olan Yaşar Öztemel çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Avukatları daha önce hakkında açılmış birçok davadan akıl sağlığı olmadığı nedeniyle ceza almayan Öztemel’in doktor raporunu hakime sundu. Ancak hakim Savaş Şahinbay, doktor raporu ve diğer mahkeme kararlarına inanmak yerine, Yaşar Öztemel’e “Bir sıkıntın var mı” diye sordu. Öztemel, bir sorunu olmadığını savundu. Hakim de akli dengesine dair rapora rağmen Öztemel’in yanıtına dayanarak tutuklama kararı verdi.
Yaşar Öztemel mahkemede yaptığı savunmada “Devlet bana işine gelince akıllı, işine gelince de deli muamelesi yapmaktadır. Ben devletin bana yaptığı haksız ve hukuksuz uygulamaları protesto etmek amacıyla devleti temsilen kendini tanıtan Cumhuriyet savcısına bir sandalye fırlattım. Ancak kendisine değmediği gibi yakınından bile geçmemiştir. Zaten o da üzerinden çıkardığı metal bir copu bana salladı. Ben ezilen bir çocuğun hakkı için protesto yaparken bu kişileri gördüğümde onlara karşı bir şeyler söylemiş olabilirim, hatırlamıyorum” dedi.


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder